AMIRŐL KEVESEN HALLOTTAK TATABÁNYÁN: így utazhatsz olcsón, gyorsan és kényelmesen!

A szárazföldi közlekedés legkomfortosabb formája kétségkívül az autózás. Nem kell alkalmazkodnod másokhoz, akkor állsz meg, amikor úri kedved úgy tartja, annyival mész, amennyivel akarsz (törvényes keretek közt persze). 

Fogyaszthat azonban bármilyen jól az autód, még néhány literes étvággyal is sokkal több lesz az útiköltséged a célállomásig, mint tömegközlekedéssel. És akkor még a kocsi amortizációját, karbantartását, biztosítását, egyéb költségeit nem is számoltuk bele! Ha egyszer mész még kifizethető, de ha heti/havi rendszerességgel teszed meg a távot, akkor már jelentős összegeket tudsz megspórolni, ha az utazás egy olcsóbb módját választod.

Az 1970-es években új trend indult Amerikából, a telekocsizás. Már a második világháború idején is létezett a dolog, buzdították a népet arra, hogy a közlekedést kevesebb járművel bonyolítsák le, így mérséklődik az üzemanyag fogyasztás, sőt a károsanyag-kibocsátás is. Mivel nincs annyi kocsi az utakon, ezért a balesetek száma is redukálódik, kevesebb parkolóhely lesz foglalt, kevesebb lesz a torlódás.

A gyakorlatban ez úgy nézett ki, hogy az autótulaj vagy sofőr egy hosszabb út előtt feladott egy hirdetést, hogy ő ekkor, ide megy, van X helye, jöjjön vele, aki akar. A betársulóknak persze megadott egy összeget, akinek pedig ez megfelelt, csatlakozhatott. Ezt általában az út hossza alapján számolták ki, a teljes üzemanyagköltséget leosztották a szállított személyek számával. Persze egyéni árképzés is előfordulhatott, ha a „szervező” egy kis hasznot is szeretett volna magának tudni.
Sokan láttak pénzt ebben a szolgáltatásban, így egyre több szervezet kezdett el foglalkozni telekocsizással. Az internet elterjedése mérföldkő volt, segítségével sikerült létrehozni egy GPS-alapú hálózatot, ahol a közösség tagjai valós időben láthatják a lehetőségeiket.

Magyarországon most két szolgáltatás nyújt e tekintetben érdemi megoldást, ami a jelenlegi vasúti káosz időszakában, a tatabányaiaknak pedig különösen fontos.

A legnagyobb és közel 1 millió felhasználóval rendelkező lehetőség az Oszkár.

Az Oszkár már egy 2007 óta létező telekocsi rendszer, ezalatt az idő alatt az ország egyik legnagyobb telekocsi szolgáltatásává nőtte ki magát. Az app kétfelé válik, kiválaszthatod, hogy szolgáltatást szeretnél adni, vagy igénybe venni.
Mindkettőt percek alatt könnyedén elintézheted, talán az előbbinél kicsit több dologgal kell foglalkoznod, de pikkpakk megvagy vele. Van olyan funkció, hogy „Női hirdetés nőknek”. Ötletes, hiszen elképzelhető, hogy a szebbik nem képviselője nem szívesen ülne be egy vadidegen férfi mellé órákra.
A két fél közötti kommunikáció lehetősége is adott, akár az Oszkár felületén belül üzenet formájában, akár telefonos egyeztetéssel. Ez véleményem szerint hitelt ad a szolgáltatásnak, továbbá az esetlegesen felmerülő kérdések tisztázása szempontjából is kiváló. Ha szerencsésen eljutottál A-ból B-be, csillagokkal jelölheted, mennyire voltál elégedett a sofőröddel.
Rengeteg lehetőséget kínál a testreszabásban, mégis végtelenül egyszerű és átlátható marad a használata a legtöbb esetben. Sikerült a fejlesztőknek egy olyan segítőkész közösséget összehozni az app keretein belül, ami életképes, sőt a felhasználók eddigi értékelései alapján gördülékenyen működik is.

A másik lehetőség a BlaBla.

A BlaBlaCar cégét 2006-ban alapították, már világszerte 60 millió használója, és 8 millió aktív sofőrje van úgy, hogy az Egyesült Államokat teljes egészében kihagyták belőle. Hogy miért? Arra hivatkoztak, hogy ott olcsó az üzemanyag, nagy távolságok vannak a városok között, így nem lenne praktikus.
Nevét onnan kapta, hogy a fuvar után háromféleképpen lehetett értékelni: „bla”, aki nem beszél sokat, „blabla” aki szeret dumálni, a „blablabla”, akinek be nem állt a szája. Ha nem tudsz angolul, akkor sem kell megijedned, van magyar nyelvű oldala is.
Ahogyan a legtöbb telekocsis szolgáltatásnál, regisztráció itt is szükséges, így lehet meggyőződni a felhasználók valódiságáról. Sőt, az oldal buzdít, hogy add meg valamelyik személyazonosító okmányod adatait. Egyszerű a hirdetésfeladás, útvonalat számít, menetidőt, károsanyag-kibocsátást és árat, amit kedvedre módosíthatsz.

Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani? Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre. Ha van kedved, kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon.

Megjegyzések